تبلیغات
 
 
تیشرت آریــا - شهرهای اروپای غربی بعد از قرون وسطی تا شهر صنعتی

شهرهای اروپای غربی بعد از قرون وسطی تا شهر صنعتی

نویسنده : محسن عقیلی سه شنبه 1 اردیبهشت 1388 03:28 ق.ظ  •  دیدگاه ها : ()  

تا پایان قرن چهاردهم را مورخان جزو قرون وسطا یا سده های میانه به شمار می آورند . و از قرن پانزدهم تا قرن نوزدهم كه دوران ظهور و پیدایش شهر صنعتی است را این چنین دوره بندی می كنند:

قرن پانزدهم و شانزدهم : دوران رنسانس شامل رنسانس نخستین ( قرن پانزدهم )

رنسانس پسین ( قرن شانزدهم )

قرون هفدهم و هجدهم : دوران پادشاهی مطلقه و تقلید از دوره كلاسیك

قرن هفدهم و نیمه اول قرن هجدهم : دوره باروك

نیمه دوم قرن هجدهم : روكوكو و نو كلاسیك

ما برای این دو قرن مسامحتاً اصطلاح شهر نو كلاسیك را به كار برده ایم . بنابر این در این چهار قرن از تاریخ اروپا می توان دو گونة شهر را از هم تمیز داد:یكم شهر رنسانسی (شهر زیبا) 5487 كه در قرون 14 و 15 در ایتالیا 5487 پدیدار شد و بتدریج تا دوقرن بعد با تفاوتهایی مظاهرش به سایر نقاط اروپا رسید.و دوم شهر نو كلاسیك ( شهر عظمت نما )Neo- classic كه در قرون 17 و 18 میلادی در اروپای غربی ظهور كرد كه دوران رشد ناسیونالیسم ، سلطنت مطلقه، استبداد و امپراطوری است‌‌ با رشد اشرافیت، اختلاف طبقاتی و جنگ 5487 میان حكومتهای ملی نوظهور شناخته می شود.

 5487

شهر رنسانس(شهر زیبا)

 5487 با آغاز قرن پانزدهم قرون وسطا كاملا به پایان رسید . در این قرن در ایتالیا دوره ای از تمدن بشری آغاز می شود كه به آن رنسانس (Renaiscence) یا نوزایی می گویند . در این دوره علاقه به هنر و فرهنگ رم و یونان باستان مجددا احیا شد و هنرمندان و متفكران آثار آن دوره را جستجو كرده می یافتند و مورد تقلید قرار می دادند .

 5487 5487 رنسانس از نظر لغوی به معنای تجدید حیات و تولد  5487مجدد می باشد . احیای مجدد علاقه به صور مختلف هنر كلاسیك یونان و رم باستان و استفاده از آنها به عنوان الهام بخش نقاشی ،‌مجسمه سازی ،‌معماری و شهر ساز ی اروپایی نتیجه این حركت بود .

 5487 5487 دوره رنسانس در تاریخ شهر نشینی با آغاز این حركت در اوایل قرن پانزدهم در ایتالیا شروع و تا پایان قرن هجدهم ادامه می یابد . شهر سازی رنسانس بتدریج از ایتالیا به سایر كشورهای اروپایی گسترش یافت . هفتاد و پنج سال طول كشید تا این سبك شهر سازی و معماری به فرانسه برسد و 85 سال بعد از آغاز رنسانس این سبك شهر سازی و معماری در انگلستان رایج شد .

 5487 5487 رنسانس در فلورانس آغاز شد . جائی كه یك مو قعیت خاص اجتماعی با وضعیت طبیعی كشور و مردم و رسوم خاص تاریخی آن انطباق یافته بود . موقعیت اجتماعی عبارت بود از دولتشهری بیش از حد ثروتمند و مقتدر كه در آن خانواده های اعیان ،‌مشوقین فعال هنر بودند. این تجار ثروتمند بیش تر به جنبه 5487 عملی زندگی توجه داشتند .

 5487 5487 5487 5487 حكام دوك نشین های ثروتمند ایتالیا تصمیم گرفتند رفاه و قدرت خود را با پیشرفت شهرهایشان نشان دهند. درگیر فعالیتهای فكری و هنری شدند . نهضت زیبا سازی شهر در گرفت . خانواده های اعیان فلورانس ، ونیز ،‌رم ،‌لمباردی مایل به زیبا كردن شهرهای خود بودند . خانواده های مدیچی  5487Medici و بورگیاس Borgias كاخ های جدیدی برای خود ساختند . نوعی فرمالیسم پیدا شد شكل اصلی شهر تغییر نكرد ،‌اما ساختمانها با نما ها و عناصر كلاسیك تزئین شدند .

 5487 5487 پاپ مجددا در رم مستقر شد . كار روی كاخ واتیكان آغاز شد . پاپ جولیوس تصمیم گرفت كه به جای كلیسای قدیمی باسیلیكای سنت پیتر ( پطر مقدس ) كلیسای بزرگ و جدیدی بسازد كه مركز مسیحیت باشد . تب هنر همه جا را فرا گرفت . كلیسا ، شاهزادگان تاجر پیشه و پادشاهان همه هنر دوست و هنر پرور شدند . در اثر افزایش تقاضا و با لا رفتن سطح كار ،‌كارهای هنری تبدیل به حرفه شدند . در عین حال تقسیم كار كم بود و ابتكار و خلاقیت فردی در اوج هنر و علم تجربی دست در دست هم پیش می رفتند .مثلاً نقاشان روی گچ رنگهای خود را خود می ساختند رنگهای این نقاشی ها كه فرسكو fresco 5487 خوانده می شوند پنج قرن بر دیوارهای گچی دوام آورده اند. نمونة بارز تركیب اختراعات علمی 5487 و خلاقیت هنری لئوناردو داوینچیLeonardo Davinci بود 5487 . وی همه كار می كرد . 5487 از نقاشی و طراحی شهر گرفته تا مهندسی نظام ،‌در این دوران دیگر مثل قرون وسطا هنرمندان گمنام نبودند بلكه نام و نشان آنها بر آثارشان حك می شد و به عنوان سازنده آن آثار شهره می شدند . پس در این دوران معماران شهرسازان و هنرمندان بسیاری را می شناسیم كه تحت حمایت شاهان و اشراف تاجر پیشه قرار گرفتند . هنرمندانی مثل داوینچی ،‌ میكل 5487 آنجلو 5487 Michel Angelo ، 5487 ‌رافائل 5487 ،‌برونه لشی  5487Brunelleschiآلبرتی 5487 و دیگران .

 5487 5487 5487 شهر سازان دوره رنسانس از سه عنصر اصلی برای طراحی شهر استفاده می كردند :

1- خیابان اصلی مستقیم 2- مناطق با شبكه شطرنجی 3- فضاهای بسته یا میدان  5487((Piaza /Plaza ).

 5487در تمام قرون وسطی از خیابانهای پهن و مستقیم و معابر موازی كه شبكه شطرنجی را به وجود می آورد خبری نبود . این خیابانها و كوچه های 5487 مستقیم و میدانهای پر شمار به شهر شكوه می دادند و رفت و آمد وسایل چرخد ا ر را، كه كم كم 5487 زیاد می شدند، 5487 آسان می كرد . شهر دوباره عظمت دوران امپراطوری را به دست می آورد .

 5487 5487 5487 5487 هنر رنسانس هنر آرامش و زیبایی است . آثار این دوره همه در نهایت كمال هستند . اثری از منع و اجبار یا آشفتگی و نا آرامی در این كارها به چشم نمی خورد . مطمئنا اگر این آرامش و رضایت عالی را زیباترین تجلی روح هنری آن عصر بدانیم راه اغراق در پیش نگرفته ایم . توجه خاصی به تقارن و طراحی دیده می شد .ساخت عناصر یك پروژه شهر سازی بمنظور ایجاد تركیبی متوازن حول یك یا چند محور اصلی مورد توجه بود . حفظ تقارن گاه به حد مضحك و مسخره ای می رسید .چنانكه در پیاتزا دل پو پو لو یا میدان مردم (Piazza del popolo) 5487 در رم ،‌دو كلیسای مشابه در دو سوی یك میدان بناشده است . واضح است كه دوكلیسا قرینه و مثل هم در دو طرف یك میدان هیچ كاركردی ندارد . اما شهر ساز رنسانسی به تقارن و قواعد طراحی بیشتر اهمیت می داد تا كار ایی 5487 .برای همین به او فرمالیست می گوییم . در واقع شهر مثل كاخهای اشراف و كلیسا یك اثر هنری بود . معنای زیبا سازی و شهر زیبا 5487 همین بود و البته چنین برداشتی از شهر كاملاً تازگی داشت.

 5487 5487 5487 این تقارن آرامش و زیبایی بازتاب چه شرایط اجتماعی بود ؟ گوی چاردینی Gui Ciardini مورخ قرن شانزدهم فلورانس عهد لورنتسو Lorenzo را كه ایام كودكی خود را در آن سپری نموده چنین توصیف 5487 می كند :

"« شهر در آرامش كامل بسر می برد . شهروندان منتفذ با هم متحد بوده و چنان مقتدر بودند كه هیچكس جرات و جسارت مقابله با آنها را نمی یافت . ایام و اوقات مردم در جشن و سرور می گذشت . تولید مواد غذایی فراوان و تجارت شكوفان بود . به علت توجهی كه به علم و هنر می شد مردان باهوش و توانا در كارها و امورشان یاری می شدند . در حالیكه درون شهر آسایش و آرامش حكمفرما بود شهر در جهان خارج از شهرت و افتخار بسیار برخوردار بود" .

 5487 5487 5487 5487 5487 در قرن شانزدهم در شهرهای پر شمار اروپای غربی و بویژه دولتشهرهای ایتالیایی طبقه ثروتمندی از استاد كاران پیدا شدند . شهر های رنسانس مثل فلورانس شروع به ساختن بناهای بزرگ كردند .احیای علاقه به سبك كلاسیك ، رعایت تقارن و پرسپكتیو و تناسب تاثیر عمیقی بر ساختمانهای عمومی و خصوصی داشت . استعداد های هنری آن زمان مثل میكل آنجلو ،‌لئوناردو داوینچی در خدمت زیبا سازی قرار گرفتند لئوناردو سفارشها یی در مورد طراحی شهری بر عهده گرفت . دولتشهرهای مرفه دوره رنسانس طراحی شهری داشتند . تاثیر دوران كلاسیك به صورت خیابانهای سر راست و میدانهای مستطیلی قابل ملاحظه بود . شهرهای اولیه قرون وسطایی حالت نیمه روستایی داشتند ،‌اما شهرهای دوره رنسانس در قرون شانزدهم و هفدهم ایده اولوژی اومانیستی ( انسانگرا ) [1] را منعكس می كردند و به فرهنگ شهری خود می بالیدند . منظور از اومانیسم در شهر سازی همین است كه شهر همچون یك محصول دست ساخت انسان كه همه جایش تحت كنترل انسان در آمده فهمیده شد . در حالی كه پیش از آن در قرون وسطی شهرها فروتنانه در دل طبیعت جای می گرفتند و هیچ شكوه و جلالی نداشتند وكمترین تاثیر را بر محیط می گذاشتند. شهروند قرون وسطی به این جهان اهمیتی نمی داد و زیبایی را در آن جهان جستجو می كرد .پس دیرها پر مشتری بودند و كوی ها وبازاره حقیر و فقیر.اما 5487 شهروند شهرهای مرفه قرون چهارده و پانزده اروپا و دیر تر سایر نقاط اروپای غربی به دنبال زیبایی و سلطه بر طبیعت بود .

 5487 5487 5487 5487 اگر بخواهیم خلاصه كنیم باید بگوییم كه بزرگترین 5487 ویژگی شهرسازی دورة رنسانس اروپا نگاه به شهر همچون یك مادة مصنوع دست بشر ویك اثر هنری است كه باید در خدمت زیبایی و زندگی زیبا در این جهان باشد . پس اگر قرار بود آبی جاری شود از كوزه ای كه مجسمة دختر روستایی بر دوش خود داشت جاری می شد واگر اختلاف سطحی بود حتماً با پله های زیبا تزئین می شد .بوته ها قیچی می شدند تا هم اندازه شوند و شكل هندسی بگیرندو كوچه ها ی مسكونی. 5487 به میدانهای كوچك پرگل و مجسمه ختم می شدند. در شهرهای اولیه ای كه رنسانس از آنجا شروع رشد رفاه ورونق وصلح ناشی از رونق تجارت با بیزانس و شمال آفریقا وجهان اسلام برقرار بود و اختلاف طبقاتی كم بود پس زیبایی تقریباً برای همه بود .اما دوقرن بعد اوضاع كاملاً متفاوت شده بود.

 5487شهرهای قرن شانزدهم تسلط اقتصادی و فرهنگی بیشتری بر نواحی روستایی یافتند . اما دولتشهر خود مختار و مستقل از حكومت ملی رو به نابودی گذاشت . پادشاهان و شهروندان برای تضعیف قدرت اشرافیت محلی متحد شدند . بورژواها برای شاهان نیرو و پول تامین می كردند تا بجنگند و د رمقابل شاهان شهروندان را از حقوق بیشتری برخوردار می كردند . پس از آنكه شاهان لردها ( فئودالهای محلی ) را تحت فرمان در آوردند ،‌متوجه شهرهای مرفه شدند و كم كم شهرها جزیی از كشور شدند و استقلال خود را از دست دادند . حال دولت ملی به واحد جغرافیایی اصلی اروپا تبدیل شد . در مقابل شهرها نیز مزایای اقتصادی بزرگی به دست آوردند . حالا مراكز دولت و بازار ملی بودند ، نه جزیره هایی پراكنده درون سرزمین فئودال ها . جاده های بهتر و امن تر ،‌حمل و نقل سریع تر و ارزان تر كالا ،‌نواحی بازار وسیعتر قوانین یكسان ‌،واحد پول مشترك و اوزان و مقیاسات واحد همه اینها تولید و تجارت را تقویت كردند و بر اهمیت شهرها افزودند .

(1) نگاه اومانیستی ( انسانگرا ) به جهان ‌،انسان را در مركز جهان هستی قرار می داد و به سازگار كردن جهان با نیازهای او می اندیشد .منبع:
http://modernurban.mihanblog.com

آخرین ویرایش: - -

جمعه 17 آذر 1396 04:11 ب.ظ
That is very attention-grabbing, You are an overly professional blogger.
I've joined your feed and sit up for seeking
more of your great post. Also, I have shared your site in my social networks
جمعه 17 آذر 1396 05:12 ق.ظ
Good article. I will be facing some of these issues as well..
دوشنبه 6 آذر 1396 06:37 ب.ظ
هالا! من تا به حال در حال خواندن وب سایت شما هستم و در نهایت شجاعت را به پیش بردم و از Atascocita فریاد می زنم
تگزاس! درست خواستم بگویم کار شما خیلی خوب است!
سه شنبه 9 آبان 1396 09:22 ب.ظ
Hello! Do you know if they make any plugins to protect against
hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on.
Any recommendations?
سه شنبه 28 شهریور 1396 03:00 ق.ظ
This website definitely has all the information I needed about this subject and didn't
know who to ask.
دوشنبه 20 شهریور 1396 02:57 ق.ظ
شریک من و من در اینجا از یک صفحه متفاوت از این موضوع گریختند و فکر کردند که من نیز ممکن است چیزهایی را بررسی کنم.
من دوست دارم آنچه را که می بینم اکنون دنبال می کنم. به دنبال تحقیق در مورد شما باشید
صفحه وب دوباره
دوشنبه 20 شهریور 1396 02:18 ق.ظ
سلام، من وب سایت خود را از طریق گوگل حتی به عنوان جستجو برای یک کشف کردم
موضوع مشابه، وب سایت شما ظاهر شد، به نظر می رسد عالی است.
من آن را در بوک مارک های گوگل من نشان دادم.

سلام، فقط از طریق وبلاگ خود از طریق Google مطلع شدید و متوجه شدید که واقعا مفید است.

من برای برزیل مراقبم. قدردانی میکنم اگر شما همچنان ادامه دهید
این در آینده است. احتمالا بسیاری از افراد دیگر از نوشتن شما سود خواهند برد.
به سلامتی!
دوشنبه 20 شهریور 1396 01:47 ق.ظ
سلام، وبلاگ شما را روزانه خواندید. سبک داستان داستان شما فوق العاده است، خوب نگه دارید
کار کن
دوشنبه 20 شهریور 1396 01:15 ق.ظ
چطوری این پست نمیتوانست بهتر از این نوشته شود! خواندن از طریق این پست به یاد من از همسر خوب قدیمی من است!
او همیشه در این باره صحبت میکند. من این نوشتار را برای او ارسال خواهم کرد.

کاملا مشخص است که خواندنش خوب است. با تشکر برای به اشتراک گذاری!
یکشنبه 19 شهریور 1396 06:00 ق.ظ
آن مانند شما افکار من را بخوانید! به نظر می رسد که شما را درک کند
در مورد این موضوع خیلی مهم است، مثل کتاب الکترونیکی در آن یا چیز دیگری.
من اعتقاد دارم که شما فقط می توانید با چند درصد انجام دهید
پیام زده شدن به خانه کمی، با این حال به جای آن، این وبلاگ بزرگ است.
خوب خواندن مطمئنا برگشتم
پنجشنبه 16 شهریور 1396 04:18 ق.ظ
What's up Dear, are you in fact visiting this web page daily, if so afterward you will
definitely take good knowledge.
دوشنبه 13 شهریور 1396 08:18 ب.ظ
وای، طرح بندی وبلاگ فوق العاده! چقدر طول کشید
شما وبلاگ نویسی کرده اید؟ کاری میکنید که بلوگنویسی به نظر آسان بیاید.

نگاه کلی وب سایت شما عالی است
به عنوان محتوا!
دوشنبه 16 مرداد 1396 05:11 ق.ظ
What's up, I log on to your blogs like every week. Your humoristic style is awesome, keep up the
good work!
یکشنبه 15 مرداد 1396 08:42 ب.ظ
Great article! This is the type of information that should be shared
across the internet. Shame on the seek engines for no longer positioning this publish upper!
Come on over and seek advice from my web site . Thank you =)
جمعه 13 مرداد 1396 06:22 ق.ظ
I really like what you guys are up too. This sort of clever work and exposure!
Keep up the wonderful works guys I've incorporated
you guys to my personal blogroll.
سه شنبه 10 مرداد 1396 07:16 ب.ظ
Your means of describing all in this paragraph is genuinely pleasant, all be able to effortlessly know it, Thanks a lot.
سه شنبه 10 مرداد 1396 12:12 ق.ظ
Hi there! Quick question that's entirely off topic.
Do you know how to make your site mobile friendly?

My weblog looks weird when browsing from my iphone 4.
I'm trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue.
If you have any recommendations, please share. Thanks!
شنبه 7 مرداد 1396 11:23 ب.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and
wanted to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts.
In any case I'll be subscribing for your feed and I am hoping you write once more very soon!
شنبه 7 مرداد 1396 11:21 ب.ظ
I used to be recommended this blog by my cousin. I am no longer positive whether or not this post is written via him as no one else understand such precise approximately
my difficulty. You are incredible! Thank you!
شنبه 7 مرداد 1396 09:55 ب.ظ
hello!,I like your writing very so much! share we be in contact more approximately your post on AOL?
I require an expert on this space to solve my problem. Maybe
that is you! Looking forward to look you.
سه شنبه 6 تیر 1396 03:27 ق.ظ
Hi there very cool blog!! Guy .. Beautiful .. Amazing ..
I'll bookmark your blog and take the feeds additionally?

I am glad to find a lot of useful information right
here in the publish, we need develop more techniques on this regard,
thank you for sharing. . . . . .
دوشنبه 5 تیر 1396 12:17 ق.ظ
بسیار قلب از خود نوشتن در
حالی که صدایی دلنشین اصل آیا
نه کار کاملا با من پس از برخی از زمان.

جایی درون جملات شما در واقع قادر
به من مؤمن متاسفانه فقط برای کوتاه در
حالی که. من با این حال کردم مشکل خود را با فراز در مفروضات و شما ممکن است را خوب به پر کسانی که معافیت.
اگر شما در واقع که می توانید انجام من خواهد مطمئنا تا پایان
در گم.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:25 ب.ظ
great submit, very informative. I wonder why the opposite experts of
this sector don't understand this. You must continue your writing.
I am sure, you've a huge readers' base already!
جمعه 22 اردیبهشت 1396 05:37 ق.ظ
Howdy! I know this is kinda off topic however , I'd figured I'd ask.

Would you be interested in exchanging links or maybe guest
writing a blog article or vice-versa? My website covers a lot of
the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from
each other. If you're interested feel free to shoot me an email.

I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 03:26 ق.ظ
Can I simply just say what a relief to find someone who really knows what
they are talking about on the internet. You certainly realize how
to bring an issue to light and make it important. A lot
more people really need to check this out and understand this
side of your story. I was surprised you aren't more popular because you most certainly have the gift.
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 06:03 ب.ظ
I am sure this piece of writing has touched all the internet people, its really really nice post on building up new weblog.
دوشنبه 14 فروردین 1396 10:23 ق.ظ
Hello There. I discovered your weblog the usage of msn. That is an extremely neatly
written article. I'll make sure to bookmark it and come back to
learn more of your useful info. Thank you for the post.
I will certainly comeback.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر